ویزای شینگن وان وی چیست؟ + راهنمایِ 2022

ویزای شینگن وان وی چیست

عبارت “ویزای شینگن وان وی” یا (schengen one-way visa ) را که سرچ کنید، احتمالاً مطالب چندان جالبی به شما ارائه نمی شود و شاید حتی با ساعت ها مطالعه حتی متوجه نشوید که دقیقاً این ویزا چیست و برای چه کسانی مناسب است؟ برای مطالعه این مقاله از سایت تینی توریست همراه ما باشید؛

بگذارید همین ابتدای راه به شما بگوییم که ویزای شینگن وای وی یک ویزای غیر عادی است که قوانین خاصی برای آن تعیین نشده است و هر ساله یک سری شرایط برای آن تغییر می کند. ویزای وان وی که به آن ویزای یک طرفه می گویند یعنی ویزایی که با بلیط یک طرفه صادر می شود و نیازی به بلیط برگشت ندارد و این نوع ویزا برای کسانی است که:

 • چاره دیگری ندارند!
 • کسانی که سرمایه خوبی برای سرمایه گذاری ندارند،
 • تخصصی برای کار ندارند
 • نمی توانند تحصیل کنند.
 • قصد ازدواج یا شرایط ازدواج ندارند.

ویزای وان وِی یعنی یک ویزای یک طرفه به مقصد اروپا که البته بیشتر نزدیک به پناهندگی است تا اقامت دائم!

اخذ ویزای شینگن وان وی

اخذ ویزای شینگن وان وی
آیا اخذ ویزای شینگن وان وی قانونی است؟

آیا اخذ ویزای شینگن وان وی قانونی است؟

اگر بگوییم قانونی است، دروغ گفته ایم! اما هنوز هم می تواند کمی بهتر از پناهندگی باشد. موسسه ها در ایران معمولاً ویزای شینگن یک طرفه را غیرقانونی می دانند، علت آن هم مشخص است، در واقع شما هیچ هدف مشخص و دلیلی برای سفر به اروپا ندارید و شروط لازم را رعایت نمی کنید، اینجاست که اروپا از حضور شما خوشحال نمی شود.

اگر ویزای وان وی غیر قانونی است چرا به کل از بین نمی رود؟

موضوع این است که هنوز از سوی اداره مهاجرت کشورهای اروپایی قانونی اعلام نشده است که بگوید ویزای وان وی قانونی است یا غیر قانونی! این موضوع سبب شده که هنوز هم مهربانی در صدور ویزا وجود داشته باشد و پروسه صدور ویزا آنقدرها سختگیرانه و بی رحمانه نباشد اما بگذارید یک سری مسائل مهم را با شما در میان بگذاریم:

مشاوره رایگان ویزای شینگن

 • یک ایرانی برای اخذ ویزای یک طرفه شانس کمی دارد مخصوصاً اگر در ایران ساکن باشد.
 • کسانی که شهروندی کشورهای بزرگ و خوب در دنیا را دارند شاید بتوانند برای ورود به کشورهای اروپایی از ویزای وان وی استفاده کنند.
 • کسانی که بارها پروسه اخذ ویزا را طی کرده اند شاید بتوانند یک بار هم شانس خود را برای اخذ ویزای یک طرفه امتحان کنند.
 • اگر یکی از اعضای خانواده شما یک بار توانسته از ویزای یک طرفه استفاده کند احتمال دارد مسیر برای شما هم باز باشد.

ورود به منطقه شینگن با بلیط یک طرفه

انتخاب بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی
انتخاب بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی

دو موضوع در مورد ویزای شینگن یک طرفه اروپا را در ذهن خود داشته باشید:

 1. شما یک مسیر غیر بازگشت را انتخاب کرده اید یعنی نمی توانید منصرف شوید، نمی توانید به کشور خودتان باز گردید، نمی توانید هزینه ای که کرده اید را پس بگیرید.
 2. مورد دوم اینکه بلیط یک طرفه به این معنی نیست که شما اقامت اروپا را کسب کرده اید و همه چیز فراهم است! این طرز را کنار بگذارید. چون ممکن است بارها و بارها تاریخ و زمان سفر شما تغییر کند.

رزرو بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی

رزرو بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی
رزرو بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی

برای رزرو بلیط یک طرفه ویزای شینگن وان وی نیاز به نامه تمکن مالی دارید چون:

1- شما یک غریبه برای کشور مقصد هستید و باید این موضوع را باور کنید که قرار نیست کسی از شما استقبال کند.

2- شما می بایست تا مدت زمان طولانی از پس هزینه خود برآیید چون احتمالاً کاری برای شما پیدا نمی شود و کسی شما را به رسمیت نمی شناسد.

3- برای اجاره خانه گرفتار می شوید چون صاحبان ملک شهروندان و یا کسانی که ویزای شینگن گلد را دارند مورد قبول قرار داده و هنوز ویزای شینگن وان وی برای بسیاری از افراد شناخته شده نیست.

آیا رزرو بلیط پرواز یک طرفه قابل قبول است؟

بله! اینکه بخواهید بلیط رزرو کنید هیچ اشکالی ندارد! رزرو بلیط غیر قانونی نیست، اما اینکه هدف شما با شرایط بلیط ناسازگار باشد موضوع دیگری است. بگذارید به زبانی ساده تر بگویم:

 • شما به عنوان یک مسافر می توانید بلیط پرواز یک طرفه داشته باشید اما شاید این بلیط به سختی برای شما صادر شود.
 • در خصوص عدم نیاز شما به بلیط برگشت حتماً سوالاتی مطرح می شود که باید جواب خوبی برایش داشته باشید.

سوالات متداول در مورد اخذ ویزای شینگن وان وی

سوالات متداول در مورد اخذ ویزای شینگن وان وی
سوالات متداول در مورد اخذ ویزای شینگن وان وی

آیا اخذ ویزای شینگن وان وی نیاز به پوشش بیمه دارد؟

بله! حتما! ببینید در ابتدا فرق بین پناهندگی و ویزای یک طرفه را بررسی کنیم:

 • در پناهندگی هیچ مدرکی از شما اعتبار و اهمیت چندانی ندارد بجز هدف شما از انتخاب روش پناهندگی که می تواند سیاسی، اجتماعی یا … باشد اما در ویزای یک طرفه شما حتی همین دلیل هم ندارید! بنابراین کارتان بسیار دشوار است و اگر بیمه نباشید جانتان کف دستتان خواهد بود.

دقیقاً ویزای یک طرفه یعنی چه؟

 • به زبانی ساده یعنی ویزای بدون برگشت! اگر شنیده باشید می گویند بلیط یک طرفه به زندان! یعنی قرار است فرد وارد زندان شود و دیگر خارج نشود و یا تا مدتها خارج نشود! اینکه افسر سفارت چرا باید با بلیط یک طرفه شما موافقت کند، باز هم جای بحث دارد و احتمال آن بسیار کم است و این موضوع باید از سوی شما مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

بلیط های یک طرفه به کشورهای شینگن!

بلیط های یک طرفه به کشورهای شینگن
بلیط های یک طرفه به کشورهای شینگن

چرا بلیط یک طرف به کشورهای اروپایی ممنوع یا بلا استفاده است؟

بله این پرسش بسیار مهم است. شما برای اینکه بتوانید وارد اروپا شوید نیاز است ثابت کنید که قصد بازگشت دارید! بلیط رفت و برگشت یکی از مدارکی است که این موضوع را ثابت می کند. حال فکر کنید شما به اروپا بروید و بلیط برگشت نداشته باشید چه معنی می دهد؟ قطعاً از دید افسر بررسی مشکوک خواهید بود.

خطرات ویزای شینگن وان وی

خطرات ویزای شینگن وان وی
خطرات ویزای شینگن وان وی

خطرات ویزای شینگن وان وی زیاد است و همین موضوع سبب شده تا بسیاری از موسسات مهاجرتی ایرانی به سراغ این روش نروند:

 • ویزای یک طرفه یک ویزای بی معنی است یعنی در همان ابتدای کار می گویید که قصد ورود به کشور اروپایی دارید، اما نه هدفی دارید و نه سرمایه و تخصصی!
 • ویزای یک طرفه گاه سبب می شود برای همیشه شانس شما از اخذ ویزای شینگن گولد از بین برود.
 • ویزای یک طرفه بیشتر برای کسانی است که به دنبال فرار هستند، که قطعاً خطرات زیادی را در بر می گیرد و باید به آن توجه شود.

مزایای ویزای شینگن وان وی

مزایای ویزای شینگن وان وی
مزایای ویزای شینگن وان وی
 • شاید یکی از مزیت های ویزای شینگن وان وی این باشد که حداقل یک بار شانس خود را امتحان کرده اید و از هیچ بهتر است!
 • این ویزا برای کسانی که اصلا دوست ندارند به کشور اول خود باز گردند می تواند یک یاری رسان خوب باشد البته باز هم نه به صورت همیشگی.

اگر مزایای ویزای یک طرفه کم است چرا برخی از افراد به سراغ آن می روند؟

چون چنین جریانی باز هم با شانس و شرایط ترکیب شده است! ببینید شما به عنوان فردی که قرار است از ویزا یک طرفه استفاده کند، باید با خودتان روراست باشید و احتمال عدم پذیرش این ویزا از سوی سفارت را بیش از 80 درصد در نظر بگیرید اما باز هم 20 درصد احتمال پذیرش وجود دارد! مثلاً گاه افسر به بلیط برگشت توجه نمی کند (هرچند که احتمالش بسیار کم است!)

مشاوره رایگان ویزای شینگن

آیا سفارت یا کنسولگری بلیط پرواز آزاد یا یک طرفه رزرو شده را می پذیرند؟

احتمالاً خیر! اینکه می گوییم احتمالاً دو دلیل مهم دارد.

دلیل اول: از سوی سفارت بسیار مهم است که بتوانید ثابت کنید قصد بازگشت به کشور خودتان را دارید و داشتن بلیط یک طرفه برای شما ارزش بالایی نخواهد داشت و هدف شما را زیر سوال می برد.

دلیل دوم: اینکه شما به واسطه موقعیتی که دارید باید توضیح دهید که چرا بلیط یک طرفه گرفته اید! مگر می شود بلیط یک طرفه تهیه کرد اما قصد بازگشت داشت پس شما قصد دارید در کشور مقصد ماندگار شوید.

حال چه باید کرد؟

اول اینکه هدفی مشخص برای تهیه برای بلیط یک طرفه خود داشته باشید و بر روی هدف خود پافشاری کنید! هدف شما باید آنقدر مشخص و جدید و قابل قبول باشد که مامور سفارت را به فکر فرو ببرد.

موضوع دیگر اینکه بلیط یک طرفه برای افراد مختلف معانی متنوعی دارد! مثلاً اگر بتوانید ثابت کنید که قرار است از بلیط برگشتی که فرد دیگری در کشور اروپایی خریداری کرده و قصد استفاده آن را ندارد، استفاده کنید، شاهکار کرده اید! البته که درصد اثبات چنین جریانی بسیار کم است.

مدارک لازم ویزای شینگن وان وی

مدارک لازم ویزای شینگن وان وی
مدارک لازم ویزای شینگن وان وی

برخی می گویند برای اخذ ویزای شینگن وان وی نیازی به مدرک نیست، اما شما باور نکنید:

 1. فرم درخواست ویزا باید کاملاً تکمیل شود و بازخوانی نیز صورت بگیرد، در غیر این صورت کارتان لنگ می شود.
 2. دو عکس از خودتان ضمیمه پرونده مدارک کنید که البته به چهره واقعیتان نزدیک باشد و تفاوت بیش از اندازه در این زمینه مشکل ساز می شود.
 3. گذرنامه معتبر داشته باشید! بله داشتن گذرنامه هم شرط مهمی برای اخذ ویزای شینگن است.
 4. بیمه نامه سفر نیاز دارید که باید پوشش پزشکی مشخصی همراه باشد و بیمه نامه شما باید به شکلی تنظیم شده باشد که بتوانید از آن در فضای سفر خود استفاده کنید.
 5. محل اقامت خود را مشخص کنید اینکه قرار است خانه اجاره کنید، بخرید و یا به سراغ اقامتگاه های موقتی بروید.
 6. تمکن مالی خود را ثابت کنید هیچ کس در کشور مقصد قرار نیست هزینه سفر و زندگی شما را تقبل کند.
 7. اثبات کنید که هزینه ویزا را پرداخت کرده اید.

در لیست مدارک مربوط به ویزای یک طرفه یک تفاوت مشخص با ویزای عادی شینگن مطرح است و آن هم اینکه ویزای شما نیاز به برنامه سفر ندارد یعنی هدف از سفر نیاز ندارید ( البته اصلا هدفی ندارید) این موضوع بازز هم جای بحث دارد ولی بهتر است کمی با خودتان روراست باشید.

هزینه ی ویزای شینگن وان وی

هزینه ویزای شینگن وان وی
هزینه ویزای شینگن وان وی

چرا هزینه ویزای شینگن وان وی مشخص نیست!؟

چون:

 • کمتر موسسه ای اصلا حاضر می شود پیگیر کارهای ویزای وان وی باشد بنابراین اگر یک موسسه هم چنین جرات را به خرج دهد قطعاً هزینه آن بیشتر از حد مشخص است و باید دقت لازم را داشته باشید.
 • هزینه برای این ویزا بسته به شرایط سنی و موقعیت جسمی و آنچه در ذهن شما میگذرد فرق دارد! اگر ظاهری بسیار شبیه به یک پناهجو دارید و درمانده هستید و … هزینه برای شما بالا است بهتر است کمی ثابت قدم باشید.
 • یک سری هزینه های اضافی نیاز است که از سوی شما پوشش داده شود که البته چندان حساب و کتاب و قانون ندارد و بهتر است بتوانید خودتان را برای همه چیز آماده کنید.

آیا برای کاهش هزینه ویزای یک طرفه شینگن روشی وجود دارد؟

ما که نمی دانیم اما احتمالاً بتوان یک سری روش های نسبتاً غیر قانونی را دنبال کرد که فرد دیگری پروسه اخذ ویزا را برای شما طی کند که قبلاً این کار را کرده است و به شرایط تسلط کامل دارد. به هر صورت هزینه ای که شما برای ویزای یک طرفه پرداخت می کنید از روال اخذ ویزای عادی شینگن کمتر است اما رایگان بودن این ویزا شایعه ای بیش نیست!

مدت زمان لازم برای ویزای شینگن وان وی

مدت زمان لازم برای ویزای شینگن وان وی
مدت زمان لازم برای ویزای شینگن وان وی

شاید یک هفته و شاید یک سال و شاید بیشتر! بله زمان مشخصی برای اخذ ویزای شینگن وان وی ارائه نشده است اما اینطور که مشخص است اعتبار این ویزا یک ساله است و پس از یک سال باز همان آش است و همان کاسه!

اگر این پروسه توسط فردی دنبال شود که قبلاً توانسته از پس آن بر بیاید همه چیز ردیف خواهد بود در غیر این صورت ویزای شینگن وان وی هم یک ویزای غیر عادی است و هم دردسرهای خاص خودش را دارد که یا انجام آن ممکن نیست و یا بیش از اندازه طول می کشد.

البته که گاهی نیز شانس به فرد رو می آورد و می تواند به صورت حرفه ای مورد بررسی قرار بگیرد. در دنیای امروزه ویزای یک طرفه شینگن تنها شامل حال کسانی است که هم حوصله چنین ویزایی را دارند و هم سعی میکنند خودشان را برای داستان جدیدی آماده سازند.

و در پایان…

در پایان اگر فکر می‌کنید مطلبی باید در این مقاله می‌آمده و نیامده، و حس می‌کنید قسمتی از مقاله برایتان نامفهوم است یا سوالی دارید، در بخش دیدگاه‌ها، مطرح کنید. در قسمت دیدگاه یا کامنت ها، از تشکر و سلام و احوالپرسی بپرهیزید و سوالتان را مختصر و مفید مطرح کنید. در کامنت‌ها سوالات خوبی مطرح شده که برخی را پاسخ داده‌ایم. شاید پاسخ سوال شما هم آنجا باشد. پس قبل از پرسیدن سوال نگاهی به قسمت کامنت‌ها بیندازید؛

تلفن های پشتیبانی ما در هر لحظه آماده پاسخگویی به شما عزیزان می باشد؛

همچنین بخوانید:

همچنین برای اخذِ تضمینی ویزایِ شینگن، با کارشناسان ما تماس بگیرید

۰۹۱۰۴۶۸۹۸۹۸۰۲۱-۸۸۴۴۴۸۱۸

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

۰۹۱۰۴۶۸۹۸۹۸

تماس بگیرید